• 7:30 - 18:30 Hafta İçi
  • 0546 276 10 14
  • Emek Mah, Müjde Cd. No:76, 76000 Merkez/Iğdır
Sıkça Sorulan Sorular | Özel Ya-Pa Anaokulu Doğu'nun En Büyük Anaokulu !!!
S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

Okul Öncesi Eğitim Neden Önemlidir?

0-6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi çocuğun en hızlı geliştiği dönemdir.Çocukların gelişim özellikleri, bireysel farklılıkları ve yetenekleri göz önüne alan, sağlıklı bir biçimde fiziksel, duygusal, dil, sosyal ve zihinsel yönden gelişimlerini sağlayan, olumlu kişilik temellerinin atıldığı, yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarıldığı, çocukların kendilerine güven duymalarının sağlandığı, ebeveyn ve eğitimcilerin etkin olduğu kaliteli bir okul öncesi eğitim programına katılan çocukların diğer çocuklara kıyasla gelecekte okul başarıları daha yüksek, sosyal ve duygusal, sözel, zihinsel ve fiziksel gelişim açısından daha yetkin olduklarını araştırmalar göstermiştir. Okul öncesi eğitimin yararlarını kısaca şu şekilde sayabiliriz: 1-Çocukların zekâ puanlarında yükselme2-Sınıfta kalma ve okul eğitiminden ayrılma oranlarında düşme3-Çocukların beslenme ve sağlık durumunda iyileşme4-Sosyal ve duygusal davranış gelişiminin daha ileri olması5-Daha olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisi6-Yetişkinlikte kendine yeten, ekonomik kazanç potansiyeli yüksek bireyler olmak Bu yüzden bu dönemde çocuğun zihinsel ve bedensel olarak yeterli beslenmesi ve etkileşimde bulunabildiği, onun gelişimini destekleyen bir ortamda bulunması gerekmektedir. Erken çocukluk eğitimi insan gelişiminin başlangıç noktasıdır. Okul öncesi eğitim, çocukların ve ülkemiz insanının uzun vadede daha üretken, daha yaratıcı, sorun çözmede daha yetkin olmasını sağlar.

Çocuğum hangi yaşlarda okul öncesi dönem başlayabilir?

Okul öncesi eğitim veren en genç yaş 2 yıldır. Yani, çocuğunuzun okuldaki ilk gününde  2 yaşında olması gerekir.

Sınıf büyüklüğü ne kadar?

Okul öncesi sınıfımız 2 öğretmenle en fazla 12 çocuğa sahiptir ve bir sınıfın ekstra desteğe ihtiyaç duyması durumunda üçüncü bir öğretmen de mevcuttur.

Tuvalet eğitimi politikası

Çocuğunuzun okula başlamadan önce tuvalet eğitimi alması gerekmez. Tuvaleti kullanmayı öğrenmek yeni bir beceri öğrenmek gibidir, zaman alır. Her çocuk kendi hızını öğrenir. Bazı çocuklar tuvaleti bir hafta içinde kullanmayı öğrenirken, diğerleri için bu süreç çok daha uzun olacaktır. Çocuğunuz tuvaleti kendi zamanında kullanmayı öğrenecektir.

Okul aperatif / öğle yemeği veriyor mu?

Evet, ebeveynlerimizin, genişletilmiş programımızdaki çocuklar için aperatifler ve öğle yemeği getirmesine gerek yoktur.

Okul müfredatında çok fazla İngilizce dersi verildiğinden, çocuğumun Türkçe’sinin zayıflama riski ihtimali var mıdır?

Hayır, ulusal çalışmalar, çift dilli programlardaki çocukların, matematik, okuma ve yazmada başarı testlerinde tek dilli konuşan akranlarıyla aynı veya daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir.

İngilizce konuşamıyorsam en iyi şekilde çocuğuma nasıl yardımcı olacağım?

Çocuğunuzun öğrenmesini desteklemek için İngilizce konuşmanıza gerek yoktur.  Sınıf haber bültenleri ve haftalık güncellemeler, öğrencilerin okuldaki günlük etkinlikleri hakkında yararlı bilgiler vermektedir.

Telefon
WhatsApp